JAK SZYBKO NAUCZYĆ SIĘ MÓWIĆ PO NIEMIECKU? i to bez Gramatyki?

Jak szybko nauczyć się mówić po niemiecku

Jeżeli właśnie uczysz się języka niemieckiego, dużo rozumiesz, znasz wiele niemieckich słówek, jednak wciąż masz problemy z rozmawianiem w języku niemieckim to w tym artykule zdradzę Ci odpowiedź na często zadawane pytanie: Jak szybko zacząć swobodnie mówić po niemiecku? Poznasz tu wyjątkowo prostą i skuteczną metodę, która pozwoli Ci w krótkim czasie zacząć swobodnie mówić po niemiecku i to bez konieczności nauki niemieckiej gramatyki


Czy można nauczyć się mówić po niemiecku bez nauki gramatyki?

Nauka mówienia w szkole

Dlaczego nauka niemieckiego w szkole jest mało skuteczna?

Zanim zdradzę Ci moją osobistą metodę nauki, dzięki której w kilkanaście tygodni zacząłem swobodnie mówić po niemiecku to musisz wiedzieć dlaczego tak wiele osób ma problem z przełamaniem się i mówieniem w języku niemieckim? Według mnie winny temu jest powszechnie stosowany w szkołach schemat nauki języków obcych, który zamiast skupiać się na pomocy w zdobywaniu przez uczniów umiejętności posługiwania się językiem, skierowany jest na zaliczanie kolejnych klasówek.

Myślę, że masz świadomość tego, że w procesie nauki języka ważne jest zarówno rozumienie, umiejętność pisania oraz mówienie w tym języku. Jednak jego biegła znajomość najczęściej wiąże się właśnie ze swobodną umiejętnością komunikowania się w tym języku czyli mówieniem. Stąd zastanawia mnie to, dlaczego w szkołach tak niewiele czasu poświęca się ćwiczeniu i zdobywaniu właśnie tej umiejętności, za to ucz się zawiłych i często skomplikowanych zasad gramatycznych.

Zobacz w jaki sposób pierwszego języka uczą się dzieci. Najpierw dużo słuchają potem poznają pojedyncze słówka, następnie całe zwroty i właśnie w ten sposób zaczynają wypowiadać pierwsze zdania. Kiedy już potrafią swobodnie mówić to w wielu 6 lat idą do szkoły i tam uczą się czytać, pisać, i dopiero po opanowaniu tych podstawowych umiejętności poznają zasady gramatyczne, aby być bardziej świadomym swojego języka. Dlatego jak widzisz naturalnym porządkiem nauki języka jest – słuchanie, poznawanie słów i całych zwrotów, później mówienie i na końcu pisanie wraz z ewentualnym poznawaniem gramatyki.

Niestety w szkołach uczą języka niemieckiego (lub każdego innego języka obcego) w odwrotny sposób zaczynając najpierw od alfabetu, czytania, pisania, następnie słuchania i nauki zasad gramatcznych, a na szarym końcu dopiero uczeń stara się coś mówić po niemiecku.

To niestety nie przypadek, że tak wiele osób nie potrafi lub wstydzi się mówić po niemiecku, gdyż w szkołach po prostu zamiast uczyć gotowych konstrukcji językowych, zdań i zwrotów, uczy się zasad gramatycznych, które na początku nauki są tylko przeszkodą w swobodnym mówieniu po niemiecku.

Po kilku latach nauki w szkole uczeń mimo perfekcyjnej znajomości wszystkich czasów języka niemieckiego, w momencie kiedy ma powiedzieć coś od siebie w codziennej sytuacji po niemiecku zamiast swobodnie się wypowiedzieć zaczyna zastanawiać się jakiego czasu ma użyć w tej konkretnej sytuacji. W ten sposób zazwyczaj nie mówi, bo boi się popełnić błąd. Tak powstaje bariera i problem, który rzutuje później na dalsza naukę języka niemieckiego.

Jak zaraz zobaczysz, istnieje za to metoda, dzięki której wiele osób nauczyło się mówić po niemiecku nie znając kompletnie gramatyki. Dodatkowym świetnym przykładem jest każdy z nas, bo przecież mając kilka lat i idąc do szkoły potrafiliśmy już swobodnie mówić w ojczystym języku nie wiedząc przecież co to czas przyszły, przydawka czy bezokolicznik prawda?

Szybkie opanowanie biegłości w mówieniu jest możliwe – zobacz w jaki sposób?

Uwierz mi, języka niemieckiego możesz nauczyć się bardzo szybko i krótkim czasie możesz zacząć rozmawiać po niemiecku i móc skutecznie komunikować się z obcokrajowcami. Wystarczy tylko, że zaczniesz uczyć się w odpowiedni sposób, który znacznie przybliży Cię do opanowania biegłości w mówieniu po niemiecku. Jeśli jesteś osobą początkującą to na tym etapie nauki zrezygnuj z nauki zasad gramatycznych, gdyż mówić po niemiecku możesz nauczyć się automatycznie bez znajomości czasów itd. Skup się na mówieniu w języku niemieckim i skorzystaj ze sposobu o którym piszę poniżej. Gwarantuję Ci, że działa a zatem…

Jak szybko nauczyć się mówić po angielsku? (moja metoda).

Metoda szybkiej nauki mówienia po niemiecku.

Jak szybko zacząć mówić po niemiecku?

Jeżeli masz problem ze swobodnym mówieniem, a chcesz w szybki sposób bez nauki gramatyki nauczyć się wręcz automatycznie tworzyć pełne i poprawnie gramatyczne zdania w języku niemieckim to najważniejszą zasadą na początku nauki jest:

uczenie się i opanowanie całych poprawnie skonstruowanych gramatycznie niemieckich zdań i zwrotów.

Jeśli chcesz jeszcze bardziej usprawnić naukę i sprawić aby efekty przyszły dużo szybciej to nie warto uczyć się przypadkowo napotkanych niemieckich zdań. Koniecznie wybieraj niemieckie zwroty, które statystycznie używa się najczęściej w codziennych rozmowach po niemiecku. Sam opanowałem biegłość porozumiewania się w języku niemieckim własnie poprzez uczenie się najważniejszych niemieckich zwrotów, więc gwarantuję Ci, że ten sposób działa naprawdę świetnie i przynosi znakomite rezultaty.

Jest tylko jedno ale… Przed nauką całych niemieckich zdań i zwrotów warto opanować 1000 najczęściej używanych niemieckich słów – dlaczego?

Bo jeżeli znasz 1000 najważniejszych niemieckich słów, to wraz opanowaniem najważniejszych niemieckich zwrotów będziesz mógł tworzyć setki poprawnych gramatycznie zdań praktycznie bez zastanowienia jak na przykładzie poniżej:

Np. jeśli masz zdanie: „Muszę iść do sklepu.” – znając taką strukturę i słówka tj: apteka, toaleta, lekarz to jesteś w stanie poprawnie powiedzieć: „Muszę iść do apteki (toalety, lekarza)”.

Podsumowując zatem: Jeżeli chcesz szybko nauczyć się rozmawiać po niemiecku: to ucz się i słuchaj pełnych niemieckich zdań i zwrotów oraz korzystaj z opanowanych już wcześniej niemieckich słówek, a dzięki temu będziesz wręcz automatycznie tworzyć nowe poprawne gramatycznie zdania (i co ciekawe – bez znajomości gramatyki).

Gdzie znaleźć niemieckie zdania i zwroty do szybkiej nauki?

Mimo iż w Internecie możesz znaleźć wiele darmowych jak i płatnych materiałów oraz stron do nauki niemieckiego to do opanowania najważniejszych niemieckich zwrotów zdecydowanie rekomenduję Ci kurs z którego sam osobiście korzystałem podczas nauki najpierw angielskich, a potem wspomnianych już niemieckich zdań i zwrotów. Mówię tutaj o kursie Mp3 do słuchania zawierającą: 500 super przydatnych niemieckich zwrotów.

O tym dlaczego warto uczyć się przy pomocy tego kursu dowiesz się z krótkiego nagrania poniżej więc zobacz go koniecznie.

Jak widzisz: 500 superprzydatnych niemieckich zwrotów da Ci podstawę potrzebną do zbudowania tysięcy poprawnych niemieckich zdań. Dlatego jeżeli zdecydujesz się na rozpoczęcie naukę tych kilkuset najczęściej stosowanych niemieckich zwrotów to na stronie 1000 słów masz do wyboru dwie opcję:

 • Nauka poprzez słuchanie (kurs MP3 do pobrania) – możesz zamówić i pobrać dla siebie na własność kurs niemieckiego uczący wspomnianych powyżej zwrotów po niemiecku. Pliki z lekcjami wystarczy nagrać na płytę, wgrać do odtwarzacza mp3 lub smartfona i słuchać ich w każdej wolnej chwili (to bardzo wygodna forma – ja osobiście korzystałem właśnie z kursu na mp3).

To jaką formę nauki niemieckich zwrotów wybierzesz zależy już tylko od Ciebie (ja akurat częściej korzystałem z pobranych lekcji na mp3 i taki sposób szczególnie Ci rekomenduję). W tym przypadku bardziej praktyczna forma niż nauka przez Internet. Samo słuchanie daje naprawdę szybkie efekty, mimo to iż często słuchając tych lekcji nawet nie skupiałem się na tym aby je zapamiętywać. Po prostu usłyszałem je wiele razy, a mój mózg sam je podświadomie zapamiętał, podobnie będzie u Ciebie. 🙂 Zresztą możesz przekonać się osobiście gdyż na youtube znalazłem udostępnioną jedna z lekcji pochodzącą właśnie z tego kursu, która znajdziesz tutaj: Niemieckie rozmówki MP3 – 500 zwrotów lekcja 1.

Jak szybko zacząć rozmawiać po niemiecku? – podsumowanie.

Podsumowując zatem – jeśli chcesz szybko nauczyć się swobodnie mówić  po niemiecku (oraz przełamać barierę w rozmawiania w tym języku) to koniecznie skup się na opanowaniu 1000 najczęściej używanych słów języka niemieckiego, a następnie zamiast gramatyki ucz się: pełnych angielskich zdań i zwrotów z listy tych najczęściej używanych w codziennej komunikacji. Jeżeli już je opanujesz i będziesz ćwiczyć to gwarantuję Ci, że w bardzo krótkim czasie będziesz potrafić porozumieć się po niemiecku w praktycznej każdej sytuacji, czego szczerze Ci życzę 🙂

Powodzenia zatem w nauce niemieckich zwrotów.

Ps. Jeżeli masz do mnie jakieś pytania lub uwagi co do nauki tą metodą pisz proszę w komentarzu.


 

Oceń ten wpis.

Wybierz ilość gwiazdek

Średnia ocen 4.8 / 5. oddanych głosów: 45

Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

6 komentarzy

 • Przesłuchałem kilka razy to nagranie z niemieckimi zwrotami i wiele z nich utkwiło mi już w pamięci. Dlatego myślę, że ta metoda naprawdę ma sens. Chyba zakupię sobie ten kurs na MP3 ze zwrotami i będę ich słuchał w każdej wolnej chwili.

  • Cieszę się zatem, że mogłem pomóc i nakierować na prostą, a często pomijaną metodę, która mnie osobiście naprawdę bardzo pomogła w nauce języka niemieckiego.

   Kursów z angielskimi zwrotami jest bardzo dużo na rynku, ja jednak polecam te gdyż korzystając właśnie z nich zrobiłem największe postępy i bardzo często wykorzystywałem je potem w codziennej komunikacji po niemiecku… Dodatkowo polecam również książki z nagraniami z cyklu Blondynka na językach – Beaty Pawlikowskiej.

   • A co powiesz o kursach Pawlikowskiej?

    • Beata Pawlikowska w swoich kursach Blondynka na językach skupia się własnie na prostym i schematycznym nauczeniu czytelnika mówienia w danym języku według określonych językowych schematów. W taki właśnie sposób każdy będąc dzieckiem uczy się języka ojczystego (bez gramatyki tylko słysząc podstawowe słowa i zdania od innych).

     Kursy Pawlikowskiej polecam ale tylko i wyłącznie w formie do słuchania (MP3) lub w formie książki z płytą CD. Samo czytanie z książki (bez słuchania) będzie mało efektywne no i nie nauczysz się w ten sposób poprawnej wymowy.

 • Uczę sie na ile ,pozwoli Czas i chęci ,internetu nie zabraknie ,samouczek, zeszyt ze słówkami
  A Mimo to widzę że wciąż nie umie nic, no Prawie nic ,zniechęca mnie że wyparowuje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *