NAUKA JĘZYKA NIEMIECKIEGO – Postanowienia Noworoczne.
Początek roku to najczęściej czas na wyznaczenie sobie przyszłych celów i definiowania postanowień noworocznych. Jeśli na twojej tegorocznej liście znalazła się nauka języka niemieckiego to koniecznie przeczytaj ten wpis, gdyż zdradzam w nim kilka najskuteczniejszych sposobów, które pomogą Ci zrealizować swoje postanowienie noworoczne i w końcu nauczyć się języka niemieckiego w 2024 roku.
Nauka Języka Niemieckiego – moje postanowienie noworoczne.
Ja w swoim życiu mam wiele niezrealizowanych misji i postanowień, które spisywałem sobie wraz z początkiem kolejnych lat. Jednak muszę się przyznać, że plany związane z nauką języków obcych udało mi się doprowadzić do końca i to zarówno w temacie języka angielskiego jak i niemieckiego.
Właśnie dlatego postanowiłem pomóc Ci w realizacji tego konkretnego noworocznego postanowienia, bo wiem, jakie podejście do nauki języka niemieckiego działa i przynosi nie tylko efekty, ale również codziennie nową dawkę motywacji do dalszej wytrwałej pracy.
Przejdźmy w takim razie do konkretów, czyli według mnie:
5 najważniejszych aspektów nauki języka niemieckiego w kontekście noworocznych postanowień (czyli z niemieckiego: meine vorsätze).
1). Chcesz zmienić swoje życie – postaw na naukę języków obcych.
Na wstępie musisz wiedzieć, że wybór noworocznego celu w postaci nauczenia się języka niemieckiego (lub jakiegokolwiek innego języka obcego) to znakomity wybór. Jego zrealizowanie przyniesie Ci wiele wymiernych korzyści w przyszłości w postaci np:
- wyższych zarobków w obecnej lub przyszłej pracy,
- możliwość awansu zawodowego,
- możliwość komunikowania się z wieloma osobami po niemiecku,
- pewność siebie w czasie podróży lub delegacji do krajów niemieckojęzycznych,
- poszerzenie horyzontów (dostęp do wartościowej wiedzy i artykułów po niemiecku),
- możliwość oglądania TV, filmów i programów w języku niemieckim,
- rozwinięcie swoich zdolności umysłowych
- niezależność, otwartość na świat i tolerancja (cechy, których często nabywa się wraz ze znajomością kolejnego języka obcego).
Jak zatem zabrać się za naukę języka niemieckiego, aby w końcu zrealizować cel i zmienić swoje życie?
2). Nie czekaj z rozpoczęciem nauki niemieckiego do Nowego Roku – zacznij już dzisiaj!
Niezależnie czy czytasz ten tekst w styczniu na początku roku czy po lipcowym urlopie to uwierz, że zawsze jest dobry moment na to aby rozpocząć naukę języka niemieckiego. Odkładanie tego na coroczne postanowienia noworoczne jest bardzo często popełnianym błędem. Nie zwlekaj, rozpocznij naukę już teraz niezależnie czy jest środa, sobota, kwiecień, październik czy Sylwester. W ten sposób szybciej zobaczysz pierwsze efekty i w krótszym czasie osiągniesz swój cel.
Jeśli jednak czytasz ten artykuł w Nowym Roku i na swojej liście noworocznych celów masz nauczenie się j. niemieckiego to koniecznie czytaj dalej:
Jak szybko nauczyć się języka niemieckiego? – tutaj znajdziesz wiele cennych wskazówek dla początkujących, właśnie rozpoczynających naukę niemieckiego:
3). Nie przesadzaj z ilością postanowień noworocznych.
Schudnę, zacznę się w końcu ruszać, przestanę palić, będę dobry dla żony, wyrozumiała dla męża, przeczytam 20 książek, odstawię konsolę, będę więcej oszczędzać oraz nauczę się języka angielskiego i niemieckiego. To wręcz standardowa lista postanowień wielu Polaków.
Jednak mnogość postanowień noworocznych to jedno z najczęściej popełnianych błędów. Ostatnio zapoznałem się z raportem z którego jasno wynika, że im więcej celów sobie założysz, tym statystycznie więcej z nich nie zrealizujesz i porzucisz już po kilku dniach. Dlatego tworząc listę celów i postanowień poświęć wystarczająco dużo czasu, przemyśl wszystko kilka razy i wybierz maksymalnie 2-3 te najbardziej dla Ciebie istotne.
Jeśli więc masz już spisane swoje priorytetowe dwa lub maksymalnie trzy postanowienia i w nich znajduje się opanowanie języka niemieckiego to możesz przejść do kolejnego punktu:
4). Jasno określ cele nauki, które zrealizujesz w krótkim czasie.
Samo nauczenie się języka niemieckiego jako cel jest zbyt ogólne i nie pomaga w jego realizacji. Dlatego podejmując decyzję o rozpoczęciu nauki koniecznie musisz rozbić ją na poszczególne etapy oraz konkretne czynniki i konsekwentnie (krok po kroku) starać się je wypełniać. Tylko w ten sposób zobaczysz szybkie pierwsze efekty i nie zniechęcisz się już na starcie (porzucając naukę już po kilku dniach). Najlepiej kiedy określisz nie tylko cel ale również konkretną datę zrealizowania kolejnego zadania.
Jeśli mogę Ci w tym temacie podpowiedzieć to proponuję cele podobne do tych, które sam sobie wyznaczałem w czasie nauki języka angielskiego i niemieckiego (gwarantuję, że sprawdzają się znakomicie i wyjątkowo motywują do codziennej pracy z językiem) – najważniejsze z nich wymieniłem poniżej ⬇⬇⬇
- ✅ nauczę się i opanuję 1000 najczęściej używanych niemieckich słów (w ciągu trzech miesięcy). Daje to nieco ponad 10 słówek dziennie. Jest to jak najbardziej realny cel, który nie tylko pozwoli Ci zacząć rozumieć 80% języka niemieckiego ale również zbuduje bardzo mocne fundamenty do dalszej nauki. Dodatkowo szybkie efekty w postaci zrozumienia dodatkowo Cię zmotywują (nie odpuścisz po tygodniu). O tym w jaki sposób ja uczyłem się się tych najważniejszych słów dowiesz się z tego wpisu: Niemiecki 1000 słów – jak i gdzie uczyć się niemieckich słówek?
- ✅ Nauczę się płynnie mówić po niemiecku do wakacyjnego wyjazdu, który mam zaplanowany w sierpniu. Uwierz, w kilka miesięcy możesz nauczyć się podstaw niemieckiego, które umożliwiają swobodne komunikowanie się (czyli dogadanie się w wielu sytuacjach codziennych po niemiecku). O tym w jaki sposób uczyć się niemieckiego, aby móc szybko zacząć rozmawiać dowiesz się z tego wpisu: Jak szybko nauczyć się mówić po niemiecku? Ta metoda w połączeniu ze znajomością najpopularniejszych niemieckich słów pozwala w krótkim czasie zacząć swobodnie rozmawiać po niemiecku i to nie ucząc się wcale niemieckiej gramatyki.
- ✅ Wykonam codziennie minimum jedną lekcję kursu języka niemieckiego. W tym przypadku szczególnie polecam multimedialny Nauka niemieckiego – kurs eTutor. Jeśli dopiero rozpoczynasz naukę to świetnym rozwiązaniem będzie postanowić sobie, że obowiązkowo każdego dnia wykonasz jedną lekcję z poziomu A1. Przerobienie każdej z lekcji na stronie eTutor trwa ok 15 min, dlatego poświęcając tak niewiele swojego cennego czasu każdego dnia, szybko zobaczysz rewelacyjne efekty już w niespełna dwa miesiące (lekcji na poziomie A1 jest dokładnie 50). Więcej o kursie eTutor dowiesz się tutaj: eTutor Kurs niemieckiego Online.
- ✅ Codziennie zamiast muzyki, audiobooków lub radia będę słuchać kursów niemieckiego w plikach MP3. Tutaj nie musisz się ograniczać, po prostu odstaw swojego ulubionego wykonawcę lub radio i zamiast tego słuchaj wybranego przez siebie wcześniej kursu niemieckiego w plikach MP3. Listę tych najbardziej w/g mnie pomocnych lekcji do słuchania znajdziesz w osobnym wpisie na stronie: Kursy do nauki niemieckiego w plikach MP3.
5). Zainwestuj w dobry kurs niemieckiego (finansowa motywacja do nauki niemieckiego).
Programy i kursy niemieckiego dostępne w sieci za darmo rzadko są warte Twojego zainteresowania z uwagi na licznie występujące w nich błędy oraz mało skuteczną formę. Mimo wszystko nie potępiam ich, tym bardziej że w sieci można jednak znaleźć kilka perełek, z których sam korzystałem i bardzo mi te programy do nauki niemieckiego pomogły. Jednak inwestycja w sprawdzony i na bieżąco aktualizowany kurs jest według mnie bardzo dobrym rozwiązaniem nie tylko z uwagi na oferowaną jakość, ale również na aspekt motywacyjny. Nikt z nas przecież nie lubi marnotrawić pieniędzy, dlatego jeśli wykupisz np. roczny kurs niemieckiego na platformie eTutor to zainwestowane w ten sposób pieniądze będą podświadomie mobilizowały Cię do tego, aby systematycznie z niego korzystać i np. wykonać cel z punktu trzeciego (czyli: codzienne wykonywać jedną lekcję z kursu lub programu do nauki).
O tym jaki internetowy kurs niemieckiego wybrać, aby szybko zobaczyć efekty pisałem w osobnym wpisie na stronie: Niemiecki dla początkujących – jak wybrać dobry kurs niemieckiego online?
Dobry program do nauki języka niemieckiego potrafi skutecznie motywować.
Przy okazji eTutora w temacie mobilizowania do nauki niemieckiego nie sposób nie wspomnieć o zgromadzonej przy nim społeczności zarejestrowanych osób uczących się z tym kursem, które często wzajemnie na forum lub w pytaniach językowych na wzajem się motywuje.
Kolejnym bodźcem do nauki będzie dla Ciebie również tzw. „grywalizacja”, czyli zbieranie monet za wykonanie kolejnych ćwiczeń i lekcji, które potem możesz wymienić na przedłużenie abonamentu lub otrzymanie certyfikatu. Świetną zachętą do dłuższego spędzania czasu na nauce z eTutor są rozbudowane rankingi użytkowników. Jeśli chcesz być wyżej w rankingu uczących się np. niemieckich słówek to musisz powtórzyć ich więcej.
Sprawdźcie sami – to bardzo wciąga. Sam nie raz złapałem się na tym, że chcąc wskoczyć do pierwszej 40 najlepszych najaktywniejszych użytkowników na stronie spędzałem dodatkowe godziny na nauce j. niemieckiego.
Jak zrealizować swoje postanowienia noworoczne i przy tym nauczyć się języka niemieckiego – PODSUMOWANIE.
W skrócie podsumowując cały ten artykuł, niezależnie od tego czy jest początek roku (postanowienia noworoczne) czy jego środek jeśli chcesz wreszcie przełamać swoją dotychczasową niemoc i opanować niemiecki to zastosuj się do poniższych zaleceń, a gwarantuję Ci, że przy odpowiednim zaangażowaniu zrealizujesz w końcu swój plan i to niezależnie czy związany z noworocznym postanowieniem:
A zatem:
- ➡ Ucząc się języków obcych inwestujesz w siebie i swój rozwój – nauczenie się języka niemieckiego to znakomity wybór w kontekście postanowień noworocznych.
- ➡ Postanowienie o opanowaniu niemieckiego wdrażaj w życie od razu (niezależnie od miesiąca czy pory roku), nie czekaj na Sylwestra i Nowy Rok.
- ➡ Skup się tylko na wybranym celu czyli nauce języka niemieckiego (nie rozpraszaj się innymi postanowieniami). Łatwiej będzie Ci go zrealizować i nie zrezygnować na samym początku.
- ➡ Kiedy już się uczysz wyznaczaj sobie jasne i krótkoterminowe cele oraz systematycznie odznaczaj te zrealizowane (to bardzo motywuje). Zaczynaj od od małych kroków, kilka słówek, jedna lekcja dziennie itd. Ważne aby być systematycznym.
- ➡ Zainwestuj w odpowiednie programy, materiały i kursy do nauki języka niemieckiego. Wybierz takie z którymi nauka będzie dawała szybkie i mierzalne rezultaty, przez co Twoja motywacja będzie narastała z każdym dniem, zamiast maleć jak to zwykle bywa np. w czasie nauki w tradycyjnej szkole językowej.
Ps. W komentarzach pod tym wpisem podzielcie się swoimi przemyśleniami w tym temacie. Czekam na wasze najlepsze techniki, które pozwalają Wam realizować swoje noworoczne postanowienia i to nie tylko te związane z nauką języka niemieckiego. W komentarzach możecie się również na wzajem mobilizować, aby wspólnie trwać w swoich postanowieniach na ten Nowy Rok.
Pozwodzenia zatem w realizacji tych najważniejszych dla Was celów w tym Nowym 2024 roku!
Bardzo motywujący i mądry wpis. Obym tylko wytrwała w swoim postanowieniu noworocznym, bo zamierzam w końcu nauczyć się języka niemieckiego.